Park Narodowy Gór Stołowych, czyli czemu warto go zobaczyć?

Park Narodowy Gór Stołowych to jeden z młodszych parków narodowych w Polsce. Powstał w 1993 roku z przekształcenia z Stołowogórskiego Parku Narodowego. Położony jest na obszarze Sudetów Wschodnich, przy granicy polsko-czeskiej. Zajmuje obszar 63 kmi pokrywa głównie szczytowe i centralne partie Gór Stołowych oraz część Wzgórz Lewińskich. Najwyższe wniesienia w obrębie parku nie przekraczają 1000 m n.p.m., i są to Szczeliniec Wielki oraz Skalniak.

Lato i zima w Parku Narodowym Gór Stołowych. Jak spędzić czas i co warto zobaczyć ?

Góry Stołowe słyną przede wszystkim z unikalnego krajobrazu charakteryzującego się rozległymi płaszczyznami wraz z unoszącymi się nad nimi urwistymi ścianami. Do tego należy dodać dużą ilość przeróżnych szczelin, labiryntów oraz pojedynczych skał o fantastycznych kształtach, które powstały w wyniku erozji piaskowców.

Park Narodowy Gór Stołowych to doskonałe miejsce na wyprawy turystyczne latem i zimą. Oplata go gęsta sieć szlaków pieszych i tras rowerowych. W sumie jest ich ponad 100 km, z czego 30 km stanowią tarasy rowerowe. Również w czasie sezonu zimowego udostępniane jest ponad 30 km tras biegowych o różnych poziomach trudności. Dodatkową atrakcją jest również możliwość skorzystania z wspinaczki skałkowej. Obszary dopuszczone do tego rodzaju aktywności są dostępne dla turystów od lipca do połowy listopada.

źródło: polskieszlaki.pl

Atrakcje turystyczne Parku Narodowego Gór Stołowych.

Odwiedzając Góry Stołowe należy z pewnością odwiedzić kilka najważniejszych atrakcji turystycznych. Do największych z nich zalicza się najwyższy szczyt Gór Stołowych nazywany Szczelińcem Wielkim. Na samej górze znajduje się schronisko, do którego wchodzi się po kamiennych schodach, wykutych jeszcze w XIX wieku. Wspinając się na szczyt można podziwiać głębokie szczeliny i fantastyczne formy skalne utworzone przez erozję. Druga wyjątkową atrakcją są tak zwane Błędne Skały. Jest to malowniczy labirynt korytarzy w blokach skalnych, które powstały w wyniku długotrwałego wietrzenia i pękania szczelin.

Działania edukacyjne Parku Narodowego Gór Stołowych.

Park prowadzi również intensywne działania edukacyjne, udostępniając w tym celu ośrodek Ekocentrum PNGS. Dostępna jest tam interaktywna ekspozycja poświęcona przyrodzie i historii parku oraz prowadzone są tam warsztaty edukacyjno-dydaktyczne. Można tu również bliżej poznać pełną ofertę turystyczno- krajoznawczą Parku Narodowego Gór Stołowych.