Kaplica Czaszek i Ogród Muzyczny w Parku zdrojowym – atrakcje Kudowy-Zdrój.

W przepięknej dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, na wysokości od 370 do 420 m n.p.m., znajduje się Kudowa-Zdrój, jedno z bardziej urokliwych miasteczek uzdrowiskowych Polski. Jego historia sięga połowy XIV wieku, kiedy to w 1354 roku odnotowano pierwsze wzmianki o wsi zwanej Lipolitov następnie przekształconej na Chudoba, która dała początek późniejszemu miasteczku. Informacje o leczniczym charakterze wód znajdujących się w tym rejonie datuje się już na 1636 rok, kiedy to powstało pierwsze, drewniane urządzenie kąpielowe, pozwalające na korzystanie z dobrodziejstw cieków wodnych o zróżnicowanym, bogatym składzie chemicznym. I tak zaczęła się uzdrowiskowa kariera Kudowy-Zdroju, która wyraźnego tempa nabrała w połowie XIX wieku, kiedy to pojawiło się naukowe opracowanie o tamtejszych wodach mineralnych, autorstwa Adolfa Dulfosa i miasteczko zostało uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne. Od tamtej pory nieustannie można korzystać z jego zdrojowego charakteru. Dlatego warto zaplanować urlop w tej okolicy lub chociażby odwiedzić miasteczko na kilka godzin, by napić się leczniczych wód i skorzystać z pozostałych atrakcji, jakie znajdują się na miejscu.

Kaplica Czaszek – niesamowite miejsce, którego nie można pominąć!

Około 1 km od ścisłego centrum uzdrowiska, w jego dzielnicy zwanej Czermna, nad rzeką Czermnicą, znajduje się bardzo szczególny zabytek. Wybudowana w barokowym stylu, na przestrzeni lat 1776-1784 kaplica, to wyjątkowy, unikatowy i jedyny taki obiekt w Polsce. Kaplica Czaszek powstała z inicjatywy ówczesnego proboszcza, księdza Wacława Tomaszka i jest hołdem złożonym ofiarom wojny 30-letniej i wojen śląskich, pustoszących tamtejsze ziemie w XVII i XVIII wieku. Upamiętnia również wszystkich tych, którzy zmarli na skutek epidemii cholery i innych chorób zakaźnych, będących następstwem wyniszczających walk. Kaplica Czaszek zbudowana jest na planie kwadratu i znajduje się pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą, murowaną dzwonnicą z 1603 roku. Jej sklepienie i ściany zostały wyłożone 3 tysiącami ciasno ułożonych ludzkich czaszek i piszczeli, zaś w znajdującej się pod podłogą krypcie, zgromadzone zostało, kolejne 21 tysięcy czaszek, które ułożone warstwowo, wypełniają ją na wysokość 2 metrów. Kaplica Czaszek wraz z umieszczonym przed wejściem pomnikiem, na którym po niemiecku, czesku i polsku zamieszczono napis: „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914” jest swoistym memento mori dla wszystkich współczesnych i odwiedzających to miejsce.

 Ogród Muzyczny w Parku Zdrojowym – zielone oblicze muzyki

Po wizycie w wywołującej zadumę Kaplicy Czaszek, warto dla równowagi odwiedzić miejsce o zdecydowanie lżejszym charakterze, gdzie pośród dobrze utrzymanych klombów, alejek i nasadzeń można cieszyć się chwilą relaksu w otoczeniu muzycznych rzeźb”Ogród Muzyczny w Parku Zdrojowym to kolejna atrakcja czekająca na kuracjuszy i odwiedzających Kudowę-Zdrój. Znajduje się on na terenie kompleksu parkowego, który został założony już w XVIII wieku, na wzór parków angielskich. Leży u stóp Góry Parkowej, między ulicami: Moniuszki, Zdrojową a al. Jana Pawła II. Na terenie parku, zajmującego powierzchnię prawie 13 ha, znajdują się m.in.: Pijalnia Wód Mineralnych, staw, muszla koncertowa, podświetlana fontanna i wspomniany już Ogród Muzyczny im. druha harcmistrza Władysława Skoraczewskiego. Główną atrakcją jaką oferuje Ogród Muzyczny w Parku Zdrojowym są wykonane z metalu i odlewów żeliwnych pełnowymiarowe atrapy-rzeźby przedstawiające fortepian, kontrabas, harfę i pulpit dyrygencki. Całość jest ciekawie zaaranżowana i razem z pięknie utrzymaną roślinnością pozwoli odprężyć zmysły, jednocześnie wprawiając każdego w dobry humor.